„Lato, lato wszędzie, zwariowała, oszalało moje serce” w ten sposób Formacja Nieżywych Schabuff śpiewa o tej przyjemnej porze roku. To przede wszystkim wakacje, czas beztroski, wypadów z przyjaciółmi w plener i dalekich zagranicznych podróży. Masz więcej czasu dla siebie i na swoje przyjemności. Jednocześnie to dobry moment, aby zatroszczyć się o swoje włosy.
Twoje włosy są zmęczone latem i wołają o ratunek?
Jeśli zależy Ci na zdrowych i pięknych włosach, warto o nie regularnie dbać. W sytuacji, gdy sporadycznie sięgasz po odżywki i maski regenerujące, nie spodziewaj się natychmiastowego efektu. Oczywiście kosmetyki potrafią zmienić włosy podczas jednej sesji, ale będzie to doraźne rozwiązanie, które przyniesie tymczasową poprawę.
Poza regularną pielęgnacją istotne jest, aby dostosować maskę do danego typu włosów. Często zdarza się, że wydajesz pieniądze na różnego rodzaju preparaty, które przynoszą tylko doraźną poprawę lub po prostu nie działają. Może to być związane z porowatością włosów. Jest to wyznacznik tego, jakie maski czy odżywki wybierać podczas zakupów. Czym jest i jak sprawdzić porowatość włosów?
Czym jest porowatość włosów?
Każde włosy są nieco inne, ale można podzielić je według stopnia porowatości. Każdy kosmyk zbudowany jest z trzech warstw: rdzenia, kory oraz warstwy zewnętrznej. Porowatość to stopień odchylenia warstwy zewnętrznej włosa, czyli ich łusek, od warstwy wewnętrznej, kory włosa.
Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości włosów:
- niskoporowate – łuski są domknięte i przylegają do kory;
- średnioporowate – łuski lekko odchylone od kory;
- wysokoporowate – łuski mocno odchylone od kory.
Stopień porowatości sprawdzisz na kilka sposobów. Jednym z nich jest obserwacja stanu czupryny, a innym szybki test, który nie pozostawi wątpliwości. Na rynku dostępne są produkty dedykowane do konkretnego koloru włosów. Tak jest w przypadku maski Insight Blonde, która usuwa żółte refleksy i podkreśla kolor pasm.
Test na porowatość włosów
Najpopularniejszy, a zarazem najprostszy test na określenie stopnia porowatości łatwo wykonasz w domu. Potrzebować będziesz szklanki z letnią wodą i swojego włosa, którego umieszczasz wewnątrz naczynia. Zostawiasz go na kilka minut, powiedzmy kwadrans, a następnie sprawdzasz jego położenie.
Możliwe scenariusze:
- włos pozostał na powierzchni wody – włosy niskoporowate,
- włos znajduje się w połowie szklanki – włosy średnioporowate,
- włos opadł na dno – włosy wysokoporowate.
Test najlepiej wykonać kilkukrotnie (2-3 razy), aby mieć pewność, że wynik jest taki sam. Na dobrą sprawę w jednym momencie możesz użyć trzech szklanek i tyle samo kosmyków, co uprości procedurę i potwierdzi wynik. Jeśli podczas „badania” okaże się, że za każdym razem wynik jest inny, to najlepiej odwiedzić znajomy zakład fryzjerski i poradzić się ekspertki lub eksperta.
Porowatość a typ skrętu włosów
Istnieje jeszcze inny sposób, aby określić, jakiego typu masz włosy. Idealnie proste kosmyki są najczęściej niskoporowate, lekko falowane to domena średnioporowatych, a Reni Jusis i jej „Zakręcona” fryzura to sygnał, że masz do czynienia z włosami wysokoporowatymi.
Dobrym wyznacznikiem jest także tzw. efekt puszenia i mają do niego tendencję włosy średnioporowate i wysokoporowate. W przypadku niskoporowatych nie ma takiego problemu.
Jakie korzyści dają maseczki do włosów?
Wakacje to czas radości i wielu pozytywnych emocji. Nic nie przebije Twojego wewnętrznego blasku, ale można nieco podkręcić jego efekt i wcale nie chodzi o loki. Twoje włosy potrzebują pielęgnacji, a tę zapewni dobrze dopasowana maska do włosów. Preparat działa wielowymiarowo, a regularne stosowanie przyniesie długotrwałe efekty.
Maska do włosów – działanie:
- Wzmacniające – poprawia strukturę włosa, zapobiega ich łamaniu się i wypadaniu,
- Nawilżające – tego działania potrzebuje każdy rodzaj włosów, bo dzięki temu zachowują one gładkość, elastyczność i połysk,
- Odżywcze – olejki czy masła, które wchodzą w skład maski, sprawdzają się w przypadku zniszczonych i przesuszonych włosów. Składniki regenerują włosy i wspierają je w odbudowie uszkodzeń na powierzchni i wewnątrz kosmyków,
- Pobudzające wzrost włosów – to pożądane właściwości przez osoby, które mają problem z nadmiernym wypadaniem kosmyków. Zauważalną poprawę przynosi regularne stosowanie maski,
- Wygładzające – kreatyna roślinna czy bioferment sprawiają, że włosy błyszczą, a przy tym dużo łatwiej je rozczesać i wyprostować, np maska arganowa
- Regulujące pracę gruczołów łojowych – w maskach zawarte są składniki, które regulują wydzielanie sebum. Maski o takich właściwościach to dobre rozwiązanie dla osób z problemem nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy i włosów.
Najlepsze maski zawierają naturalne składniki, które wspierają włosy w regeneracji i podkreślają ich wygląd. Zdecydowanie warto unikać substancji sztucznych takich jak parabeny czy silikony, które mogą wywoływać reakcje alergiczne i zaczerwienienia.
Jaką maskę wybrać?
Dobór kosmetyków to kwestia indywidualna. Osoby świadome potrzeb swojego ciała i włosów dobrze wiedzą, jakie preparaty są dla nich najlepsze. W dopasowaniu preparatów do typu kosmyków, pomoże wspomniany wcześniej test. Dzięki niemu łatwiej dopasujesz kosmetyki do własnych potrzeb, które znajdziesz w naszym sklepie.
Wybierając maskę, zwróć uwagę na:
- typ włosów – jakie masz problemy z kosmykami, czy się przetłuszczają, czy brakuje im objętości,
- skład produktów – sięgaj po możliwie najbardziej naturalne składniki,
- maska i szampon z jednej serii – najczęściej producenci dbają, aby produkty uzupełniały się, co zwiększa spektrum ich działania,
- częstotliwość stosowania maski – nie stosuj jej codziennie, ponieważ wystarczą trzy zabiegi w tygodniu.
Pamiętaj, aby maska pozostała na włosach około 15 min. Jeśli po kilku zabiegach zauważysz, że kosmyki nie są wygładzone i zdrowsze, ponownie wykonaj test na porowatość włosów lub udaj się do specjalisty. W ten sposób będziesz mieć pewność co do typu włosów, a także stosowanych preparatów.
Jakie maski stosować na wypadające włosy?
Problemy z łysieniem i wypadającymi włosami dotyczą tysięcy osób. Nie istnieje magiczna kapsułka, która sprawi, że kosmyki momentalnie odrosną. Gdzie szukać rozwiązań? Najlepiej zwrócić się do przyrody i naturalnych składników, które znajdziesz w maskach.
Na problemy z łysieniem szukaj w składzie maski:
- oleju rozmarynowego,
- oleju z czarnuszki,
- oleju z pokrzywy,
- oleju łopianowego,
- oleju kokosowego,
- oliwy z oliwek.
Ostatnie dwa składniki są szczególnie pomocne w walce wypadającymi włosami. Oliwa z oliwek redukuję produkcję dihydrotestosteronu, który osłabia kosmyki. Oliwę przed nałożeniem na głowę należy podgrzać, (ale nie zagotować!) i następnie wmasować w skórę głowy. Po około 20 minutach rozczesz włosy i umyj szamponem. Z kolei olej kokosowy zawiera węglowodany, witaminy i minerały. Dzięki temu wzmacnia i dożywia włosy, a przy tym chroni przed łysieniem.
Pomoc włosom z zewnątrz jest bezcenna. Warto jednak zadbać o nie także od wewnątrz. Wszystko, co jesz, wpływa na Twoją skórę i włosy. W przypadku kosmyków możesz je dodatkowo wzmocnić naparem do picia. W tym celu dobrze sprawdza się kozieradka, pokrzywa czy skrzyp polny. Można je wykorzystać do płukania włosów i skóry głowy, jako terapię uzupełniającą przy stosowaniu maski do włosów. Pamiętaj, aby nie wykonywać wszystkich zabiegów jednego dnia. W tym wypadku ważna jest systematyka.
Dlaczego warto stosować maski latem?
Promieniowanie UV jest bezwzględne dla skóry i włosów. W przypadku kosmyków, wysusza je i osłabia, przez co te stają się sianowate i łamliwe. Regularna pielęgnacja w cieplejszych miesiącach nie powinna ograniczać się tylko do ich mycia. Przyda się takżek maska do włosów CBD, która je nawilży, wzmocni i odbuduje. Dzięki temu zapewnisz im należytą ochronę i będziesz długo cieszyć się ich naturalnym blaskiem.
Odwiedź nasz sklep internetowy Indizio i dopasuj kosmetyki do typu swoich włosów. Znajdziesz w nim także preparaty do pielęgnacji ciała i piękne zapachy perfum w sam raz na wakacyjny wyjazd.